fbpx
sobota, 27 listopada 2021 14:48
  • Ładowanie danych ...

75. rocznica wybuchu bomby atomowej nad Hiroszimą

1 rok temu
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

W Hiroszimie minutą ciszy uczczono pamięć ponad 140 tys. ofiar wybuchu bomby atomowej. Zaapelowano również o likwidację arsenałów atomowych i ostrzeżono przed ponownym nuklearnym wyścigiem zbrojeń.

O godzinie 08.15 czasu lokalnego uczczono pamięć ponad 140 tysięcy ofiar wybuchu bomby atomowej. Dokładnie w tym czasie dnia 6. sierpnia 1945 roku amerykański bombowiec Enola Gay zrzucił nad miastem pierwszą użytą w czasie wojny bombę atomową, zwaną ,,Little Boy”.

W tym roku ze względu na ograniczenia związane z pandemią uroczystości miały skromniejszy charakter. Publiczność nie mogła brać bezpośredniego udziału w ceremonii upamiętnienia, ale sama uroczystość była transmitowana na żywo w Internecie.

Ostrzeżenie przed ponownym nuklearnym wyścigiem zbrojeń

Burmistrz Hiroszimy, Kazumi Matsui, wezwał świat do zjednoczenia się przeciwko wszelkim zagrożeniom dla ludzkości – broni jądrowej i pandemii korony. Społeczeństwo obywatelskie musi „odrzucić egocentryczny nacjonalizm” i zjednoczyć się przeciwko wszelkim zagrożeniom, powiedział Matsim w swoim przemówieniu. Również sekretarz generalny ONZ António Guterres ostrzegł w nagraniu video o wznowieniu nuklearnego wyścigu zbrojeń i zaapelował o całkowitą likwidację arsenałów jądrowych.

Krok dla świata bez broni jądrowej

Burmistrz Hiroszimy wezwał rząd swojego kraju do przystąpienia do traktatu ONZ zakazującego broni jądrowej. Japonia musi wzmocnić swoją rolę jako mediatora pomiędzy państwami posiadającymi broń jądrową a tymi, które jej nie posiadają, dodał.

Trzy lata temu dwie trzecie państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych zgodziło się na wspomniany traktat. Do tej pory jednak ratyfikowały go tylko 32 państwa. Aby wszedł on w życie, musi do niego przystąpić 50 państw. Jednak potęgi nuklearne, takie jak USA, Wielka Brytania, Chiny, Francja i Rosja nie podpisały traktatu. Państwa NATO również odrzucają traktat nuklearny ONZ. Krytycy ostrzegali, że grozi to osłabieniem wysiłków rozbrojeniowych w ramach Układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT), który wszedł w życie 50 lat temu. Nawet Japonia, która ratyfikowała NPT w 1976 roku i znajduje się pod ochroną USA, nie chce przystąpić do nowego traktatu ONZ. Szef rządu Shinzo Abe powiedział jednak, że Japonia, jako kraj, który padł ofiarą bomb jądrowych podczas wojny, ma szczególny obowiązek, aby kontynuować działania na rzecz zniesienia broni jądrowej.

Trzy dni po Hiroszimie, Amerykanie zrzucili drugą bombę atomową na Nagasaki. Wkrótce potem Cesarstwo Japońskie skapitulowało. Hiroszima jest dziś światowym symbolem wojny – i pokoju.

Napisz do redakcji!

Masz ciekawy temat bądź chcesz, byśmy opisali historię albo zajęli się twoim problemem? Napisz do nas! Chętnie wspomnimy o tym w jednym z naszych artykułów.

Napisz do nas: Napisz
bądź autora artykułu zaneta.niestier@kijemwmrowisko.pl