fbpx
sobota, 27 listopada 2021 15:52
  • Ładowanie danych ...

Od soboty cała Polska czerwoną strefą

1 rok temu
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział objęcie całego kraju strefą czerwoną w związku z pandemią koronawirusa. Decyzja w tej sprawie ma zapaść już w czwartek.

– Będę rekomendował, abyśmy podjęli taką decyzję, żeby od soboty cała Polska była „czerwoną strefą” – mówił dziś premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu przekazał, że ma to związek z rekordem nowych zakażeń koronawirusem w Polsce.

– Mamy taką liczbę „czerwonych” powiatów, ok. 317, że będę rekomendował, żeby od soboty cała Polska była strefą czerwoną – zapowiedział premier. – Już dzisiaj jest to ok. 75-80 proc. mieszkańców (którzy znajdują się w „czerwonej strefie” – red.), więc takie rozróżnienie powoli robi się bezprzedmiotowe – wyjaśnił. 

Polska jak Włochy?

System ochrony zdrowia jest przeciążony. Brakuje łóżek, respiratorów i personelu. Ludzie umierają w karetkach, które jeżdżą od szpitala do szpitala. Są to dramatyczne sceny, które przywodzą na myśl miasto Bergamo w pierwszej fazie pandemii.

W tej chwili rząd szykuje się na różne scenariusze i zapowiada cztery linie obrony walki z koronawirusem . Pierwszą linią są obecne obostrzenia, drugą – system szpitali i kwarantanny, trzecią – dodatkowe łóżka i ostatnią linią – szpitale tymczasowe.

Czy powinniśmy skorzystać z pomocy sąsiada?

W przeciwieństwie do Czech, które np. pozwalają leczyć ciężko chorych rodaków w Bawarii, Warszawa twierdzi, że bardzo dobrze radzi sobie z pandemią i panuje nad sytuacją. Rządzący twierdzą, że są w stanie utrzymać odpowiedni poziom opieki polegając na własnych zasobach. Jednak ich narracja kłóci się z narracją lekarzy i coraz większą liczbą nowych zakażeń.

Rząd polski nie zamierza jednak zwracać się o pomoc do Niemiec, jak to już czyni Praga. Kraj ten od tygodnia doświadcza jednego z największego wzrostu zakażeń w UE. Ostatnio potwierdzono w tym kraju prawie 12 tys. nowych przypadków (Czechy mają blisko 4 razy mniej mieszkańców niż Polska). Czechy zapowiedziały już lockdown do 3. listopada. Oferty pomocy z Niemiec dla europejskich krajów takich jak Czechy są w tej sytuacji wielkim wsparciem.

Proszenie o pomoc nie jest zgodne ze strategią komunikacyjną polskiego rządu, a na pewno nie wobec Niemiec. Pozostaje mieć nadzieję, że polski rząd, wie jak oponować pandemie i rozprzestrzenianie się wirusa. Jednak codzienne rekordy zakażeń przerażają, a wszystko wskazuje na to, że reakcja rządu jest spóźniona co najmniej o kilka tygodni…..

Napisz do redakcji!

Masz ciekawy temat bądź chcesz, byśmy opisali historię albo zajęli się twoim problemem? Napisz do nas! Chętnie wspomnimy o tym w jednym z naszych artykułów.

Napisz do nas: Napisz
bądź autora artykułu zaneta.niestier@kijemwmrowisko.pl