fbpx
wtorek, 23 lipca 2024 22:37
  • Ładowanie danych ...

Słowo Polsce

3 lata temu

W świetle słońca, które towarzyszy nam na Śląsku od samego rana, myśl o niepodległości nabiera nieco innego wymiaru.

Nasza historia często bywa ubrana w wielkie słowa. Aura, która nierzadko towarzyszy nam 11 listopada, dodatkowo wzmacnia ich przekaz. Nostalgia, zaduma nad trudnym i tragicznym często losem naszego narodu, walka nierzadko skazana na niepowodzenie, tęsknota za utraconą wolnością.

Dziś jednak jest nieco inaczej.

Dziś patrząc za okno podczas pisania tej notki, widzę biało-czerwoną flagę powiewającą na domie sąsiada. I choć nic o nim nie wiem, nie czuję obawy przed tym, jakim człowiekiem by się on okazał. Nie odczuwam strachu przed jego poglądami. Nie uważam, że powinienem ostrzegać przed nim kogokolwiek.

To zasada, wedle której staram się żyć od dawna. Nie truć się niechęcią czy nienawiścią wobec innych. Niestety, w myślach i słowach często przychodzi mi stawać do walki z tymi, którzy odmieniają słowa „wolność” i „tolerancja” przez wszystkie przypadki, jednocześnie nie rozumiejąc ich znaczenia. Nie inaczej jest i dzisiaj.

Być może nie powinienem pisać tego wszystkiego w dniu święta, które właśnie obchodzimy. Jednak nie mam wątpliwości, że wielu z tych, którzy są dzisiaj na Marszu w Warszawie, zostanie wieczorem obrażonych w „wolnych” mediach. I choć zdaję sobie sprawę z faktu, iż pojawią się na owym Marszu ludzie i zachowania, które nigdy nie powinny mieć tam miejsca, a także ludzie którzy będą tam wyłącznie po to, by dokonać prowokacji, to niestety jednocześnie wiem że są ludzie i media, które tylko na takich ludzi, i na takie zachowania czekają.

Podziały nigdy nie znikną, podobnie jak interesy ludzkie i polityczne, często wyznaczane przez granice narodowych państw. Dlatego w dniu Narodowego Święta Niepodległości życzę Polsce nie upadku podziałów politycznych i światopoglądowych. Życzę naszej Ojczyźnie tego, aby wszyscy w jej granicach szanowali ją tak, jak na to zasługuje, przez krew przelaną przez naszych przodków. Życzę jej zrozumienia płynącego ze strony tych, którzy zrozumieć jej nie chcą, albo nie potrafią. Którzy próbują na siłę stworzyć ją taką, jaką według nich „powinna być”.

Polska nie powinna. Polska jest taka, jak jest, ze wszystkimi jej wadami i zaletami. I co istotne, jest dość mało podatna na zmiany, mimo wielu prób rodzimych elit. Taka pewnie już pozostanie. Oby pozostała na zawsze.

Napisz do redakcji!

Masz ciekawy temat bądź chcesz, byśmy opisali historię albo zajęli się twoim problemem? Napisz do nas! Chętnie wspomnimy o tym w jednym z naszych artykułów.

Napisz do nas: Napisz
bądź autora artykułu sebastian.zych@kijemwmrowisko.pl