fbpx
sobota, 24 września 2022 17:24
  • Ładowanie danych ...

Wyjątkowość twórczości Tima Burtona

2 lata temu

W szerokim świecie dzieł filmowych coraz ciężej jest zachwycić odbiorcę i przyciągnąć jego uwagę. Pośród niezliczonej ilości scenariuszy i pomysłów zaledwie niewielka część z nich obroni się i osiągnie sukces na globalną skalę. Nieliczne zapiszą się jako klasyka gatunku. W światowej kinematografii możemy znaleźć filmy, które poruszają praktycznie każdy możliwy motyw o jakim tylko pomyślimy. Co za tym idzie, stworzenie kolejnego filmu poruszającego powszechny temat może nie być takie proste jak się wydaje. Tym bardziej, że fani kina oczekują od twórców coraz to nowszych i jeszcze bardziej fascynujących fabuł, które wywołają zachwyt i będą na językach tych najbardziej wymagających.

Twórca z pasją

Zanim skupimy się na wyjątkowości i niepowtarzalności filmów, które stworzył, albo przy których pracował Tim Burton przybliżmy pokrótce jego sylwetkę. Tim, a właściwie Timothy Walter Burton jest nie tylko świetnym reżyserem, ale i producentem, scenarzystą oraz animatorem. Od najmłodszych lat interesował się tworzeniem i nagrywaniem. Zaczynał od kręcenia krótkometrażowych filmów używając przy tym, na miarę swoich możliwości, technik animacji poklatkowej. Lubił oglądać stare filmy, a szczególnie te z udziałem Vincenta Price’a, rysował kreskówki oraz malował. Po skończeniu studiów w prywatnej szkole założonej przez Walta Disneya rozpoczął pracę jako animator właśnie w studiu Disneya. Po tym zaczął sam realizować swoje pomysły.

Niepowtarzalna twórczość

Obok filmów, które tworzy Tim Burton nie można przejść obojętnie. Reżyser przez długie lata swojej działalności wyrobił własny styl, który od razu zapada w pamięć. Takie tytuły jak „Alicja w Krainie Czarów”, „Charlie i fabryka czekolady”, „Planeta Małp”, „Sok z żuka” albo „Batman” z 1989 roku znają zapewne wszyscy.

 Najbardziej charakterystycznym elementem twórczości reżysera jest mroczny, często gotycki styl i niepokojący, złowieszczy klimat. Burton w swoich filmach umieszcza nienaturalnie wyglądające postaci. Długie kończyny, blada skóra, podkrążone, wyłupiaste oczy i karykaturalne kształty różnych części ciała to podstawa. W jego filmach można zobaczyć charakterystycznie wyglądające otoczenia, na przykład poskręcane drzewa czy góry, spiralne krawędzie, przerysowane obiekty, mroczne cmentarze lub domy rodem z horrorów. W filmach często pojawia się dużo cieni, przydymionych kolorów, które budzą w odbiorcy lekkie przerażenie i niepokój.

Mimo, że muzyka w filmach zazwyczaj gra drugie skrzypce, w filmach Tima Burtona jest istotną częścią produkcji i zmienia się wraz z trwającą akcją. Czasem muzyka jest jednym z głównych elementów, jak w przypadku „Charlie i fabryka czekolady” czy „Miasteczko Halloween”. Tam kompozycje tworzą wyjątkową otoczkę dla fabuły, równocześnie przyprawiając widza o kolejne dreszcze. Burton współpracował między innymi z kompozytorem Dannym Elfmanem, który skomponował muzykę do prawie wszystkich filmów twórcy.  

Warto też wspomnieć o obsadzie aktorskiej. Aktorem, którego najczęściej możemy spotkać w filmach Tima jest Johnny Depp. Pojawił się na przykład w filmie „Edward Nożycoręki” lub „Morczne Cienie”, podkładał też głos Victora w „Gnijącej Pannie Młodej”. Równie często usłyszymy o aktorce Catherine O’Hara, która użyczyła głosu Sally czy Dziwnej Dziewczynie. W filmach pojawia się także Helena Bonham Carter, którą niewątpliwie każdy zna z serii o Harrym Potterze. Artystka zasiliła obsadę między innymi w Dużej Rybie”, „Alicji w Krainie Czarów” oraz podłożyła głos głównej bohaterce animacji „Gnijąca Panna Młoda”.

Płynące wartości

Filmy i postacie stworzone przez Tima Burtona zapisały się w historii kinematografii na dobre. Jego produkcje warto oglądać w skupieniu, bo poza ciekawą treścią i fantastycznym klimatem artysta umieszcza w fabule przekaz albo morał. Często jego bohaterowie uwikłani są w codzienne problemy, nie radzą sobie z rzeczywistością lub nie są akceptowani przez społeczeństwo. Tim Burton wielokrotnie pokazuje w swoich filmach wyjątkowość inności.

Napisz do redakcji!

Masz ciekawy temat bądź chcesz, byśmy opisali historię albo zajęli się twoim problemem? Napisz do nas! Chętnie wspomnimy o tym w jednym z naszych artykułów.

Napisz do nas: Napisz
bądź autora artykułu kamila.jurkiewicz@kijemwmrowisko.pl