•
  •
  •

Finał Ligi Europy bez wątpienia nie zawiódł kibiców piłki nożnej.

Nie był to finał najpiękniejszy. Raczej solidny, ale jednak przeciętny mecz, jakich widzieliśmy wiele w tegorocznej edycji turnieju. Bez miażdżącej przewagi żadnej ze stron, bez wielkich zwrotów akcji, bez zaskoczeń. Chociaż nie, tych akurat znalazło się kilka.

Pierwszy nastąpił po upływie pół godziny od pierwszego gwizdka w Arenie Gdańsk. Mimo dominacji Manchesteru od pierwszej minuty meczu, to Villareal wyszedł na prowadzenie po golu Gerarda Moreno. Co ciekawe, wspomniana dominacja ManU nie opierała się na huraganowych atakach czy graniu w dziadka z Hiszpanami. Uwidaczniała się ona przede wszystkim w ilości wymienionych podań – w tej kwestii Czerwone Diabły biły rywali na głowę. Sęk w tym, że… tylko w tej. Nic bowiem z rzeczonych podań nie wynikało, podopieczni Ole Gunnara Solskjæra w zasadzie nie stworzyli w pierwszej połowie żadnego większego zagrożenia pod bramką przeciwnika.

Nieco inaczej miały się sprawy w drugiej połowie. Manchester ruszył wściekle do ataku natychmiast po wyjściu z szatni, usiłując czym prędzej zatopić Żółtą łódź podwodną. Podjęte działania szybko przyniosły efekt – w 55 minucie Edinson Cavani zachował się jak rasowy napastnik, pewnie wykorzystując zamieszanie w polu karnym powstałe po strzale Luke’a Shawa. Od tego momentu spotkanie nabrało znacznie większych rumieńców, niemniej wynik do końca regulaminowego czasu gry nie uległ zmianie. Również dogrywka nie przyniosła rozstrzygnięcia, co oznaczało konkurs rzutów karnych, jak się wkrótce okazało jeden z najdłuższych i najbardziej emocjonujących w historii.

Czy dziś będzie wieczorem scenariusz podobny? Guardiola cierpliwie buduje zespół z Manchesteru od kilku sezonów. Thomas Tuchel objął Chelsea zaledwie przed kilkoma miesiącami, zrobił to jednak w sposób niesamowicie efektywny – zwłaszcza w obronie. Czy Chelsea pod jego wodzą zatrzyma zdeterminowanego Guardiolę? Jaki będzie finał Ligi Mistrzów? Odpowiedź już dziś o 21:00.